
utworzone przez admin | kwi 01, 2020
Najczęściej mówi się o niedoborze witaminy D, co rzeczywiście jest dość częstym zjawiskiem w naszej szerokości geograficznej, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym.
Witamina D jest bardzo istotnym związkiem organicznym, który jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe wchłaniania się wapnia i fosforu, czyli prawidłowy wzrost i masę kości, zapobiega nadciśnieniu, chorobom serca, czy alergii.
Jak każda inna witamina w naszym organizmie pełni określone funkcje. Niewielu jednak z nas zdaje sobie sprawę, iż nadmiar witaminy D może być również szkodliwy, co jej braki.
Przedawkowanie może mieć miejsce w momencie przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy doustnie, co skutkuje zatruciem organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby nie stosować preparatów farmakologicznych, bez wcześniejszego zbadania faktycznego stanu danej witaminy w organizmie, lub porady u lekarza. Pamiętajcie również, iż jeśli mamy potrzebę i stosujemy suplementacje, to powinniśmy ją przyjmować podczas spożywania posiłków. Witamina D należy bowiem do grupy witamin rozpuszczających się w tłuszczach.
Inną formą suplementacji jest ekspozycja ciała na słońce, oraz zwyczajnie nasz pokarm. Tutaj możemy być spokojni, ponieważ zarówno dieta, jak i słońce nie stanowią zagrożenia przedawkowania. Nawet jeśli bardzo długo będziemy przebywać na słońcu, to nadmiar witaminy D wytworzonej pod wpływem promieniowania słonecznego, będzie magazynowany w organizmie w tkance tłuszczowej. W mniej słoneczne dni nasz organizm spożytkuje nadwyżkę.
Poniżej przedstawiamy zarówno ryzyko jakie niesie niedobór owej witaminy, jak i jej nadmiar.Objawy jakie możecie zaobserwować u siebie sami:
Objawy nadmiaru:
Objawy te rzutują najczęściej na choroby: zaburzenia pracy serca ,kamica nerek, kamica pęcherzyka żółciowego, gromadzenie się wapnia w tętnicach, deformacja płodu u kobiet w ciąży.
Objawy niedoboru witaminy D:
Choroby do których może prowadzić niewystarczająca ilość witaminy, to: złamania, skrzywienia i zwyrodnienia układu kostnego, problemy na poziomie układu nerwowego, stany zapalne skóry, pogorszenie słuchu, wypadanie zębów, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, osteoporoza, przyspieszony proces starzenia się.
Lista powikłań związanych z zaburzona gospodarką witaminową jest bardzo duża. Istotnym jest aby racjonalnie podchodzić do tematu i starać się dostarczyć organizmowi wszystkie wartości niezbędne mu do naturalnych procesów. Pamiętamy, że zawsze możemy wykonać proste badanie z krwi, które pomorze nam w obraniu drogi suplementacji.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ DO FIZJOTERAPEUTY – Zapisz się na konsultację
ODDZWONIMY I UMÓWIMY NA DOGODNY DLA CIEBIE TERMIN.
Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital
Spacer wirtualny >