Centrum Zdrowia Rewital

Słuchawka +22 390 55 35

Twoje dziecko uprawia sport?

utworzone przez admin | sie 21, 2020

Szczytowa prędkość wzrostu (PHV – Peak Height Velocity) jest to czas, w którym młodzi sportowcy osiągają największy przyrost wzrostu w swoim ciele. Podczas tego okresu przeciętny nastolatek płci męskiej rośnie o średnio 10,3cm (od 5,8 do 13,1) a płci żeńskiej średnio 9cm/rok (od 5,4 do 11,2). Początek peaku najczęściej zbiega się z początkiem okresu dojrzewania. Średnio przypada to u dziewczynek na ok 12 rok życia a u chłopców ok 14 roku życia. Mimo, że chłopcy swój największy przyrost wzrostu osiągają później to wielkość skoku PHV jest większa. Nie tylko PHV, które jesteśmy w stanie przewidzieć za pomocą stosownych obliczeń jest istotne dla rozwoju naszych młodych sportowców. Okres przypadający na ok jeden miesiąc przed PHV oraz do 15 miesięcy po PHV jest czasem zwiększonego ryzyka odniesienia urazu co jest istotną informacją dla Trenera czy Fizjoterapeuty pracującego z danym zawodnikiem czy zawodniczką.

Ryzyko urazu a PHV:

DUŻE RYZYKO – 1 miesiąc przed PHV – 15 miesięcy po PHV

ŚREDNIE RYZYKO – >1 miesiąc przed PHV – >15 miesięcy po PHV

 

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ DO FIZJOTERAPEUTY – Zapisz się na konsultację

ODDZWONIMY I UMÓWIMY NA DOGODNY DLA CIEBIE TERMIN.

 MAŁE RYZYKO – > 6 miesięcy przed PHV – > 24 miesiące po PHV

Najczęstsze kontuzje wieku dojrzewania to:

Choroba Osgood-Schlattera – jedna z jałowych martwic przyczepu mięśnia czworogłowego, przez więzadło rzepki do guzowatości piszczeli. Objawia się bólem podczas aktywności fizycznej zlokalizowanym pod kolanem.

Choroba Haglunda – kolejna z jałowych martwic, tym razem guza piętowego, czyli przyczepu mięśnia trójgłowego łydki, poprzez ścięgno Achillesa do pięty. Objawia się bólem w okolicy pięty podczas i/lub po aktywności fizycznej.

Urazy mięśniowe – powodowane dysbalansem mięśniowym w wyniku szybszego wzrostu kośćca w okresie PHV (ok 70-76% wszystkich urazów w tym czasie to urazy tkanek miękkich tzw. bez kontaktu) 

Obliczenie PHV u młodych sportowców może umożliwić trenerowi przygotowania motorycznego i/lub fizjoterapeucie przygotowanie ciała zawodnika na ten okres co w konsekwencji zminimalizuje prawdopodobieństwo  wystąpienia typowych dla tego czasu urazów. Używając odpowiednich narzędzi z zakresu fizjoprofilaktyki i indywidualizacji treningu na potrzeby sportowca pomoże zdrowo przejść przez trudne  momenty sportowej kariery.

Logo Revital

Wróć do pełni sił i znów ciesz się życiem!

Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital

Spacer wirtualny >