Centrum Zdrowia Rewital

Słuchawka +22 390 55 35

Terapia manualna

utworzone przez admin | lip 23, 2019

Terapia manualna to klasyczny przykład tego, jak nowoczesna wiedza medyczna łączy się z doświadczeniem i umiejętnościami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie w medycynie ludowej. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu traktowana była przez lekarzy po macoszemu i pozostawiana znachorom, dziś święci triumfy, korzystając z najnowocześniejszych osiągnięć fizjoterapii.

Podczas zabiegu terapeuta uciska odpowiednie punkty na ciele, by dotrzeć do bolesnych miejsc i przywrócić równowagę mięśniową. Co ciekawe, leczone są w ten sposób przede wszystkim problemy stawowe. Jak to możliwe?

Problemy stawowe sprawiają, że nerwy przy torebce stawowej przesyłają do mózgu sygnały wywołujące poczucie bólu. Naturalną reakcją organizmu jest w takiej sytuacji napięcie sąsiednich mięśni, co ogranicza ruch i potęguje ból. Taka sytuacja powstrzymuje dalszy ruch w stawie (a więc natychmiastowe pogłębienie się urazu), ale też nie pozwala ciału znów ułożyć się w naturalny, zdrowy sposób. Specjalista terapii manualnej poprzez masaż stopniowo odblokowuje mięśnie i staw, by ustawił się on z powrotem we właściwym położeniu.

Wymaga to rozciągania, uciskania czy ugniatania bolącego miejsca, w co fizjoterapeuta włożyć musi czasem sporo siły. Nie ma tu jednak mowy o gwałtownych ruchach czy siłowym przełamywaniu oporu mięśni. Współczesna terapia manualna bardzo duży nacisk kładzie bowiem na rozluźnianie ciała, co podnosi komfort pacjenta w porównaniu do medycyny ludowej.

Na zabiegi terapii manualnej decydują się najczęściej osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, stawów i mięśni. Zarówno ci, u których problemy zdrowotne spowodowane są brakiem ruchu, jak i ci, u których wywołały je przeciążenia i urazy wynikające z uprawiania sportu.

Osoby skierowane na magnetoterapię powinny poinformować specjalistę w przypadku, gdy:

  • Cierpią na gruźlicę kości,
  • Ich kości są złamane lub pęknięte,
  • Dotknęła ich zaawansowana osteoporoza.
  • Zostaną w takiej sytuacji skierowane na inną, bezpieczną dla nich formę terapii.

W Centrum Zdrowia Rewital zabiegi terapii manualnej wykonywane są tylko przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. Rozpoczynają się zawsze od rzetelnie zebranego wywiadu, rozpoznania funkcjonalnego problemu pacjenta oraz od badania. Terapeuta musi sprawdzić m.in. zakresy ruchu w stawach, bolesność, siłę i napięcie mięśniowe. Są to niezbędne informację do rozpoczęcia i zaplanowania właściwej terapii.

Zapisz się na konsultację i wróć do pełnej sprawności.

 

#terapiamanualna #masaż #rewital #rehabilitacja #fizjoterapia #fizykoterapia #drenażlimfatyczny #ultradźwięki #gabinetrehabilitacyjny #ortopeda

Logo Revital

Wróć do pełni sił i znów ciesz się życiem!

Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital

Spacer wirtualny >