Centrum Zdrowia Rewital

Słuchawka +22 390 55 35

Obrzęki limfatyczne i bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa u kobiet w ciąży

utworzone przez admin | mar 24, 2020

Ból kręgosłupa i stawów, sztywność karku, wzmożone napięcie w obrębie mięśni i więzadeł, obrzęki limfatyczne, stres i zmęczenie to typowe dolegliwości kobiet w ciąży. Większość z nich można zniwelować za pomocą masażu. Masaż w ciąży przynosi wiele korzyści nie tylko dla zdrowia i samopoczucia, a także urody przyszłej mamy. 

Są to bardzo często występujące objawy podczas ciąży. Najczęściej doświadczamy ich w 2 oraz 3 trymestrze, kiedy to w wyniku nagromadzania m.in płynów i soli, każda komórka organizmu zwiększa’ swoją objętość. „Wzrasta objętość krwi krążącej w naczyniach oraz prawie o połowę – objętość osocza. Pod wpływem progesteronu zmienia się przepuszczalność naczyń żylnych wskutek ich poszerzenia. Te zjawiska wpływają przede wszystkim na stan żył, znacznie zwiększając ich obciążenie. Można również zaobserwować utrudniony odpływ krwi i chłonki poprzez powiększającą się macicę, która uciska żyłę główną dolną oraz żyły biodrowe. Podczas leżenie 'na wznak’ lub na prawym boku nacisk ten jest największy i najbardziej upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Ponadto, zmiany hormonalne i wzrastająca masa ciała są przyczyną powstawania zaburzeń gospodarki wodno – elektrolitowej.”

Obrzęki u kobiet w ciąży – możliwości postępowania fizjoterapeutycznego[Wawryków A., Korabiusz K., Torbe` A.,  Lubkowska A.] Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(6):136-144

Zabiegi fizjoterapeutyczne mają bardzo duży wpływ na samopoczucie przyszłej mamy zmagającej się z obrzękami. Efektem działań terapeuty jest tworzenie krążenia obocznego oraz regeneracji naczyń i węzłów chłonnych, przywrócenie równowagi odpływu chłonki, utrzymania prawidłowych ruchów w stawach oraz siły i napięcia mięśni obrzękniętej kończyny. Międzynarodowe Towarzystwo za najbardziej skuteczne metody leczenia obrzęków limfatycznych podaje m.in.: manualny drenaż limfatyczny, ćwiczenia poprawiające odpływ limfy, wielowarstwowe bandażowanie, pielęgnację skóry, a także edukację pacjenta.

Dlaczego warto wykonywać masaż w ciąży?

 • Zmniejsza napięcie mięśniowe
 • Niweluje bóle kręgosłupa i stawów
 • Poprawia krążenie krwi
 • Pozytywnie wpływa na układ hormonalny, limfatyczny, oddechowy i wydalniczy
 • Zapobiega obrzękom kończyn
 • Obniża poziom hormonów stresu
 • Poprawia wygląd skóry
 • Relaksuje i odpręża
 • Przeciwdziała powstawaniu rozstępów
 • Przygotowuje ciało do porodu
 • Pomaga szybciej wrócić do formy po porodzi

Przyszłe mamy muszą pamiętać przede wszystkim o czynnikach sprzyjających powstawaniu obrzęków. Są to m.in. długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, długie kąpiele w zbyt gorącej wodzie, złe nawyki żywieniowe, odzież powodująca duży ucisk kończyn, buty na wysokich obcasach. Zalecane jest leżenie przeważnie na lewym boku z lekko uniesionymi nogami. Nogi ciężarnej wymagają wyjątkowej pielęgnacji i szczególnej uwagi. Zdarza się bowiem, że pojawiające się zmiany informują o stanach nieprawidłowych, wymagając konsultacji lekarskiej. Obrzęki nóg, żylaki, odciski, pęcherze – to niektóre dolegliwości, jakie mogą się pojawić w ciągu 9 miesięcy trwania ciąży.

Manualny drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu, który ma na celu przesunięcie chłonki w kierunku od obwodu do okolicznych węzłów chłonnych i ułatwić jej przepływ przez węzły. Częstotliwość i ilość wykonywanych zabiegów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjentki. W wyniku tego typu masażu poza widocznym zmniejszeniem obrzęku dochodzi do zminimalizowania napięcia skóry i tkanki podskórnej. Obserwuje się także charakter uspokajający i relaksujący drenażu.

Natomiast bóle odcinka lędźwiowego mogą zostać zniwelowane przy pomocy masażu kręgosłupa. Najbezpieczniejszy okres do wykonania takiego masażu to II trymestr ciąży, jednakże decyzję o skorzystaniu z masażu zarówno kręgosłupa jak i drenażu limfatycznego należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ DO FIZJOTERAPEUTY – Zapisz się na konsultację

ODDZWONIMY I UMÓWIMY NA DOGODNY DLA CIEBIE TERMIN.

#ciąża #obrzęk #masażwciąży #drenażlimfatyczny #żylaki

Logo Revital

Wróć do pełni sił i znów ciesz się życiem!

Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital

Spacer wirtualny >