Centrum Zdrowia Rewital

Słuchawka +22 390 55 35

JAK SPAĆ, ABY SIĘ WYSPAĆ BEZ BÓLU

utworzone przez admin | gru 28, 2021

Każdy z nas ma ogromny wpływ na to w jakich warunkach śpi. Musimy koniecznie zadbać o to, aby nasz sen był jak najbardziej korzystny. Podczas snu regeneruje się cały organizm, uspokajają myśli, „odpoczywa” mózg, obniża się poziom stresu, regeneruje się wątroba. Nasz oddech się reguluje co ma duży wpływ na saturację.

Dla nas jako fizjoterapeutów najważniejsza jest pozycja w jakiej śpimy oraz jakiej korzystamy poduszki oraz materaca.

NAJKORZYSTNIEJSZE POZYCJE DO SPANIA:

Spanie na boku — najlepsza pozycja do spania

Pozycja ta jest zalecana dla ludzi, których nic nie boli i nie cierpią na żadne dolegliwości kostne (w tym bóle pleców i stawów). Dla człowieka pozycja embrionalna jest pozycją pierwotną dla każdego człowieka, w niej czujemy się najbezpieczniej. To ułożenia ciała jest dla nas naturalnie najwygodniejsza i najlepiej w niej wypoczywamy.  Najlepiej jest spać na boku z lekko podkurczonymi nogami (nie za wysoko). Warto włożyć też poduszkę między kolana, żeby uniknąć bólu pleców , bioder i kolan. Może to być zwykła płaska poduszka, na rynku jest też szeroka oferta specjalnych poduszek do włożenia między kolana. Ważne jest aby tak dobrać poduszkę aby nie za mocno rozchylała nam biodra jak również nie powodowała schodzenia się kolan.

Jednak jeśli w takiej pozycji jest niekomfortowo, nie należy się zmuszać. Śpijmy tak, jak nam wygodnie.

Spanie na lewym boku przy problemach żołądkowych

Nasze organy są tak rozmieszczone, że spanie na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku. Znajduje się on pomiędzy przełykiem a żołądkiem — stanowi wrota do żołądka. Gdy jest uciskany, żrące kwasy żołądkowe mogą cofać się do przełyku, co będzie skutkowało nieprzyjemną zgagą i pogłębieniem problemów pokarmowych. Jeśli męczymy się z uporczywym pieczeniem kwasów żołądkowych, należy nieco unieść tułów. Wtedy kwasy żołądkowe nie będą dostawały się do wyższych partii układu pokarmowego.

Spanie na plecach przy bólach bioder i karku

Zbyt grube i wysokie poduszki  lub zbyt cienkie/płaskie, które mamy w domach bardzo nie korzystnie wpływają na naszą postawę. Po wstaniu rano odczuwamy spory ból szyi i czujemy się bardziej zmęczeni niż gdy kładliśmy się spać. Zalecamy osobom zmagającymi się z tymi problemami, aby spały na plecach z wyprostowaną szyją. Przy tym sposobnie spania warto też podłożyć sobie poduszkę pod kolana, żeby odciążyć kręgosłup.

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Poduszka określana jako ortopedyczna nie jest skierowana tylko dla osób ze zdiagnozowanymi problemami z odcinkiem szyjnym. Na takich poduszkach powinny spać naprawdę wszystkie osoby. Wprowadzenie takiej profilaktyki zapobiegnie w przyszłości lub opóźni w czasie problemy z odcinkiem szyjnym.  Poduszki ortopedyczne doskonale sprawdzą się w sypialniach każdej osoby, która poszukuje stabilnego i komfortowego podparcia głowy, szyi i karku podczas snu.

Decydując się na poduszkę ortopedyczną, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim istotna jest pozycja podczas snu. W przypadku spania na plecach należy wybrać poduszkę nieco niższą, natomiast przy zasypianiu na jednym z boków warto zakupić poduszkę wyższą z profilowaniem, które zapewni odpowiedni wsparcie głowy i karku podczas snu. Ważna jest również budowa ciała użytkownika. Osoby o drobniejszej budowie ciała powinny wybierać spośród poduszek o wysokości do 12 cm, natomiast osoby wyższe o większej masie ciała powinny zdecydować się na poduszki wyższe do nawet 15 cm.

Nie śpij na brzuchu!

Najgorsza pozycja, którą możemy wybrać do spania to pozycja na brzuchu. Takie ułożenie ciała ma niekorzystny wpływ na szyjny odcinek kręgosłupa. Twarz dociśnięta do poduszki będzie zmęczona i pomarszczona. Dodatkowo, zakrywając poduszką usta i nos, znacząco zmniejszymy poziom tlenu docierający do naszego ciała. Przez to o wiele bardziej będziemy odczuwać skutki zmęczenia i braku odpoczynku.

Zmęczenie można odczuwać nie tylko dlatego, że śpimy za krótko, ale również dlatego, że śpimy źle. Błędne koło związane ze spaniem powoduje, że nie wysypiamy się, bo śpimy w niewłaściwej pozycji, co z kolei powoduje zmęczenie. Warto zadbać o to, żeby chociaż w pierwszej fazie snu ułożyć się odpowiednio.

Logo Revital

Wróć do pełni sił i znów ciesz się życiem!

Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital

Spacer wirtualny >