Centrum Zdrowia Rewital

Słuchawka +22 390 55 35

Bóle nóg vs bóle kręgosłupa. Jak odróżnić ból przeniesiony od bólu miejscowego?

utworzone przez admin | lut 27, 2020

Bóle nóg vs bóle kręgosłupa

Kręgosłup pełni w naszym ciele ważną funkcje. Jest elementem biernego układu ruchu, ochrania rdzeń kręgowy, jak również zapewnia nam mobilność i dużą swobodę ruchów. Niestety, podczas życia codziennego poddajemy go działaniu wielu obciążeń. Związane z pracą długotrwałe pozycje statyczne, nieprawidłowa postawa podczas codziennych obowiązków – to jedne z najczęstszych przyczyn bólów.
W naszym gabinecie często spotykamy się z bólem nóg, pośladków, problemami z wyprostowaniem się, wstawaniem, czy chodzeniem po schodach. Pacjenci zazwyczaj są przekonani, że jeżeli odczuwają bóle np. po tylnej stronie uda, to musi to być problem powiązany z tym właśnie miejscem. Niestety, w większości przypadków, jest to problem zupełnie z tym obszarem niezwiązany, a jedynie tzw. ból przeniesiony (ang. referred pain). Jest to ból wynikający najczęściej z ucisku dysku na oponę rdzenia kręgowego, zwany popularnie i potocznie „rwą”. Może to mieć miejsce na całej długości kręgosłupa jednak każdy, segment kręgosłupa odpowiada unerwieniu konkretnego obszaru w ciele. W niniejszym artykule skupiliśmy się głównie na problemach wynikających z bólami w kończynach dolnych (rwa kulszowa, rwa udowa) Należy podkreślić, że mimo pochodzenia rdzeniowego bóle te często nie są odczuwalne przy samym kręgosłupie, ale duże naciski na rdzeń mogą objawić się także osłabieniem siły mięśniowej lub nawet porażeniem pewnych funkcji nogi. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból przeniesiony:
– często objawia się wzdłuż kończyny np. od pośladka do kostki, od uda do kolana.
– często zmienia swoją lokalizacje np. jednego dnia boli pośladek, drugiego bardziej udo
– nasila się przy długotrwałym siedzeniu lub staniu
– maleję podczas snu

Niestety istnieją schorzenia, których objawy imitują bóle wynikające ucisku na struktury nerwowe. Niekiedy, żeby upewnić się co do diagnozy, konieczne są badania takie jak MRI, RTG, TK. Doświadczony terapeuta powinien również wykonać, testy funkcjonalne w celu zróżnicowania, czy ból występujący u pacjenta jest spowodowany uciskiem na nerw czy też innym schorzeniem.

Schorzenia imitujące ból wynikające z ucisku na struktury nerwowe to np.:
– wzmożone napięcie lub zapalenie mięśnia gruszkowatego
– entezopatie ścięgien okolicy krętarza głowy kości udowej
– wzmożone napięcie lub naderwania mięśni pośladków lub uda
– zwyrodnienie bioder
– neuropatie (np. spowodowane cukrzycą)
– inne choroby związane z narządami wewnętrznymi lub chorobami układu krążenia

Problem bólu wynikającego z kręgosłupa dotyczy ok. 70% osób dorosłych. Ważne jest więc, abyśmy zadbali o nasz kręgosłup. Systematyczne ćwiczenia i nauka dobrych nawyków uzupełnione terapią fizykalna i manualna, pozwolą nam cieszyć się dużo dłużej dobrym zdrowiem.
Jeśli jednak doświadczamy już konsekwencji naszych poczynań, ważne jest, żeby podjąć działania nawet w przypadku sporadycznych dolegliwości. Wcześniej podjęta rehabilitacja, daje dużo większe szanse wyleczenia lub znacznego spowolnienia procesów degeneracyjnych.
Najlepsze efekty terapeutyczne przynoszą regularnie wykonywane ćwiczenia wzmacniające/rozciągające połączone z terapią fizykalną oraz masażem/ terapią manualną.

Przed podjęciem rehabilitacji polecamy skonsultować się z naszymi terapeutami. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i osobnego programu leczenia.

 

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ DO FIZJOTERAPEUTY – Zapisz się na konsultację

ODDZWONIMY I UMÓWIMY NA DOGODNY DLA CIEBIE TERMIN.

#terapiamanualna #masaż #rewital #rehabilitacja #fizjoterapia #fizykoterapia #drenażlimfatyczny #ultradźwięki #gabinetrehabilitacyjny #ortopeda #terapiamtp #bólpleców #urazkręgosłupa #kark

Logo Revital

Wróć do pełni sił i znów ciesz się życiem!

Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital

Spacer wirtualny >