Centrum Zdrowia Rewital

Słuchawka +22 390 55 35

Uraz odcinka szyjnego – „Smagnięcia biczem”

utworzone przez admin | lut 07, 2020

Uraz kręgosłupa szyjnego  „Smagnięcia biczem”

Czy czujesz bolesne napięcie mięśni w odcinku szyi? Masz problem z obejrzeniem się za siebie lub słyszysz uporczywe dzwonienie w uszach?

Ból szyi potrafi być czasami tak mocny, że promieniuje aż do głowy, co powoduje migreny i zawroty głowy. Prawdopodobnie cierpisz na zwyrodnienie/uraz odcinka szyjnego w kręgosłupie, tzn. Smagnięcie biczem (Wishplas)

Jednak nie martw się, skuteczna rehabilitacja jest w stanie całkowicie rozwiązać Twój problem 🙂

Podczas rehabilitacji kręgosłupa szyjnego stosowane są także zabiegi takie jak: pole magnetyczne, masaż, ultradźwięki, krioterapia, laser, czy elektroterapia (wszystkie zabiegi dostępne w Rewital)

Na dolegliwości bólowe części szyjnej kręgosłupa spowodowane zarówno zmianami zwyrodnieniowymi, jak i stanami pourazowymi. Proponujemy leczyć te zwyrodnienia kompleksowo, polegające na wykorzystaniu technik terapii manualnej oraz ćwiczeń fizycznych mających na celu rozciąganie mięśni skróconych i wzmacnianie osłabionych mięśni głębokich zginaczy odcinka szyjnego kręgosłupa plus stosować zabiegi takie jak np. pole magnetyczne.

Niestety uważa się, że problem ten będzie narastał, a częstość występowania dolegliwości zwiększa się wraz z wiekiem i najczęściej dotyczy kobiet po 50 roku życia.

Przyczyny takich dolegliwości są różne. Mogą to być zmiany zwyrodnieniowe, choroby degeneracyjne krążków międzykręgowych, stany pourazowe, infekcje, bóle mięśniowo-powięziowe, kręcze karku różnego pochodzenia oraz wady wrodzone.

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgów szyjnych mogą być przyczyną bólów miejscowych, a także promieniujących do głowy, barków lub kończyn górnych. Bóle szyjne spowodowane zwyrodnieniem stawów należy różnicować z przepukliną jądra miażdżystego kręgów szyjnych, zmianami zapalnymi (pochodzenia bakteryjnego lub reumatoidalnego), nowotworowymi i metabolicznymi (osteoporoza, osteomalacja) kręgów szyjnych czy z bólami pochodzenia mięśniowo-powięziowego. W diagnostyce należy także uwzględnić wrodzone zniekształcenia kręgosłupa szyjnego oraz bóle szyjne pochodzenia nerwicowego.

Dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego pojawiają się często na skutek zaburzeń napięć mięśniowych, mięśni tonicznych, które mają tendencję do przykurczu i nadmiernego napięcia pod wpływem czynników zewnętrznych (stres, powtarzanie czynności, nieprawidłowa postawa ciała) i mięśni fazowych, które ulegają osłabieniu pod wpływem unieruchomienia. Tworzą one tzw. zespół skrzyżowania górnego, który charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśni położonych w tylnej części kręgosłupa szyjnego i przykurczem mięśni piersiowych oraz osłabieniem i rozciągnięciem głębokich zginaczy szyi, mięśni stabilizujących i zbliżających łopatki.

Jak można zapobiegać oraz zatrzymać nawroty bólu odcinka szyjnego?

Po wyleczeniu bólu szyi warto zapobiegać jego ponownemu występowaniu. W tym celu niezwykle ważna jest odpowiednia dawka codziennego ruchu. Warto pamiętać o wzmacnianiu mięśni. Kiedy mamy pracę siedzącą, pamiętajmy o robieniu przerw i rozciąganiu mięśni szyi poprzez poruszanie nią co jakiś czas na lewo i prawo. W domu warto pamiętać o specjalnych ćwiczeniach rozciągających, stosujmy je chociaż kilka razy w tygodniu. Jeżeli ból szyi występuje po przebudzeniu, warto zamienić zwykłą poduszkę na poduszkę ortopedyczną. Ona sprawi, że mięśnie szyi będą odciążone, ponieważ w momencie snu odcinek szyjny jest prawidłowo ułożony.

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Może nawet powodować drętwienie rąk, zawroty i bóle głowy, a także ból barków i ogranicza wykonywanie ruchów szyją. Kręgosłup mamy jeden i to on musi wystarczyć nam na całe życie, dlatego, jeżeli czujemy częste bóle szyi, zastanówmy się nad rehabilitacją kręgosłupa.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ DO FIZJOTERAPEUTY – Zapisz się na konsultację

ODDZWONIMY I UMÓWIMY NA DOGODNY DLA CIEBIE TERMIN.

 

 

#terapiamanualna #masaż #rewital #rehabilitacja #fizjoterapia #fizykoterapia #drenażlimfatyczny #ultradźwięki #gabinetrehabilitacyjny #ortopeda #terapiamtp #bólpleców #urazkręgosłupa #kark

Logo Revital

Wróć do pełni sił i znów ciesz się życiem!

Zapisz się na konsultację w Centrum Zdrowia Rewital

Spacer wirtualny >